Skrzynka pytań 2019r.

 

 

  Tzw. „Małe Triduum” – czy to musi być I czwartek, piątek, sobota miesiąca, czy – aby to było Triduum może to być ostatni czwartek miesiąca poprzedzający I piątek i sobotę?

 

Co miesiąc obchodzimy Małe Triduum (wspomnienie trzech świętych dni), którego kulminacją jest niedzielna celebracja Zmartwychwstania.

W I czwartek miesiąca rozważamy nieskończoną miłość Jezusa i ustanowienie Eucharystii oraz Kapłaństwa. Modlimy się o nowe święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Odprawiamy Mszę św. w tej intencji. Towarzyszymy Jezusowi w Getsemani przez Adorację Najświętszego Sakramentu.

W I piątek miesiąca spoglądamy na Krzyż, kontemplując pasję Jezusa. Oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez udział w Eucharystii i nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to dzień postu i modlitwy. Dziękujemy za dzieło odkupienia dokonane przez Jezusa, Mesjasza.

I sobotę miesiąca przeżywamy z Dziewicą Maryją, która nie straciła nadziei, nawet w godzinie ciemności. Wraz z Nią czekamy na godzinę, w której Chrystus objawi swoje ostateczne zwycięstwo nad mocą zła. W tym dniu odprawiamy nabożeństwo ku czci NMP – pierwszosobotnie.

Niedziela, dzień Zmartwychwstania

Każdy tydzień przeżywamy w modlitwie, jako drogę wiodącą ku niedzieli – Zmartwychwstania Pańskiego. Wchodzimy w tę tajemnicę w sobotni wieczór. 

W sposób szczególny przeżywamy niedzielną liturgię, by podkreślić wagę tego święta, które w pewien sposób zapowiada ucztę godów Baranka. Niedziela jest par excellence dniem, który gromadzi nas dla wspólnej modlitwy i życia braterskiego, na wzór pierwszych chrześcijan. Jak mówi św. Paweł: „Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba”.

 

Każdy z tych w/w dni stanowi odrębną całość i ma swoją własną treść dlatego w naszej archidiecezji - I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca przeżywamy zgodnie z kalendarzem a nie jako całość. Nie obchodzimy w liturgii czwartku przed pierwszym piątkiem, ale w takim przypadku I czwartek jest obchodzony w następnym tygodniu. Podobnie gdy I sobota przypadnie pierwszego dnia danego miesiąca, to wtedy w następnym tygodniu przeżywać będziemy I czwartek i I piątek.

 

Ks. Proboszcz.

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7
Telefon Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailarchidiecezja.katowice.pl
Jesteś tutaj: Home Newsy Skrzynka pytań 2019r.