Jest taka książka, którą warto przeczytać - Maria Szweda 2019r.

 

 

 

Jest taka książka, którą warto przeczytać

  

Jest taka książka, którą warto przeczytać, aby zburzyć stereotyp, dowiedzieć się prawdy i być dumnym z takiego Patrona jakim jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Mija kolejna rocznica głodowej śmierci Świętego.  Z tej okazji cytuję fragment książki o św. Maksymilianie autorstwa O. Władysława Kluza OCD, który może zastąpić każdą inną treść czy komentarz o życiu i heroizmie naszego Patrona, a także zainspirować do przeczytania tej wartościowej pozycji o św. Maksymilianie. Książka nosi tytuł „Czterdzieści siedem lat życia”.

Oto wspomniany fragment:

Czy 47 lat życia jest długim okresem? W porównaniu z wiecznością …na pewno błyskiem, ale jeżeli chodzi o doczesne życie –wystarczającym okresem , aby człowiek stał się symbolem bądź heroizmu, bądź bestialstwa na długie wieki historii ludzkości. Udowodnili to dwaj ludzie przez 47 lat swojego życia w tym samym okresie historycznym. Więcej- pierwsze ich lata życia były tak bardzo podobne do siebie. Obaj byli ministrantami, często przystępowali do spowiedzi i przyjmowali Komunię świętą, marzyli o kapłaństwie i pracy w roli misjonarzy. Obaj dobrze się uczyli. Mieli podobne predyspozycje psychiczne- zamiłowanie do nauk ścisłych i zdolności organizacyjne. Z czasem obaj pragnęli zdobyć dla swoich ideałów cały świat i to drogą ślepego posłuszeństwa. W roku 1941 ich drogi się skrzyżowały. Spotkali się po raz pierwszy i ostatni. Jeden z nich to o. Maksymilian Kolbe, twórca i gwardian Niepokalanowa, drugi to twórca i komendant obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu Rudolf Hoss.

O. Maksymilian Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. Zginął śmiercią głodową 14 sierpnia 1941 r. w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, oddając życie za nie znanego mu człowieka. Skazanego na śmierć.

Rudolf Hoss urodził się 25 listopada 1900 roku w Baden- Baden. Został powieszony 16 kwietnia 1947 r. w Oświęcimiu, na mocy wyroku polskiego Najwyższego Trybunału Narodowego, za stworzenie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i za wzięcie udziału w zabójstwie około trzech milionów ludzi.

Jeden z nich stał się symbolem heroicznej miłości bliźniego, drugi symbolem nienawiści człowieka do człowieka. Jak doszło do tego, skoro ich pierwsze lata były tak bardzo podobne do siebie, a dyspozycje psychiczne niemal identyczne? Niniejsza książka oparta tylko na nagich faktach, dzisiaj już historycznych, ma dopomóc czytelnikowi w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie, które staje przed każdym uczciwie myślącym człowiekiem”.

Już sam ten fragment wystarcza, aby na osobę św. Maksymiliana spojrzeć zupełnie inaczej i nie widzieć w nim tylko poczciwego, brodatego zakonnika, ale wybitnego, wykształconego organizatora, żyjącego dla Boga, Maryi Niepokalanej i dla ludzi.

Książka wydana została w Niepokalanowie przez Wydawnictwo Ojców Franciszkanów. Bardzo polecam.        

    Maria Szweda- sierpień 2019

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7
Telefon Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailarchidiecezja.katowice.pl
Jesteś tutaj: Home Newsy Jest taka książka, którą warto przeczytać - Maria Szweda 2019r.