Synodalny Dzień Skupienia

synod

Dnia 24 listopada w rocznicę otwarcia II Synodu Archidiecezji Katowickiej odbył się dzień skupienia dla członków zespołów synodalnych. W krypcie katowickiej katedry spotkał się z nimi ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc, który podsumował rok pracy Synodu i przedstawił plan pracy na kolejne miesiące. Podziękował członkom zespołów synodalnych za dotychczasową pracę.

Posłuchaj ks. arcybiskupa Wiktora Skworca:

Poinformował, że prace Synodu mają zakończyć się w czerwcu przyszłego roku, zaś jego rezultaty powinny być ważną informację dla wiernych oraz duchowieństwa, w jakim kierunku kościół katowicki powinien podążać w najbliższych kilku czy kilkunastu latach.

Następnie głos zabrał kanclerz kurii ks. dr Adam Pawlaszczyk. Wygłosił on wykład na temat roli i znaczenia zespołów synodalnych. Z książki pt. „Cień wiatru”, zacytował On zdanie, że „Lud nigdy nie przygląda się sobie w lustrze” i zaraz sam zaprzeczył tym słowom, mówiąc, że jest taki lud, który przygląda się sobie w lustrze i który ma swoje zwierciadło. Reprezentacja tego ludu stanowi tłumnie wypełnioną wiernymi katowicką kryptę katedralną.

Wyjaśnił, że to zwierciadło, to Kościół, Wspólnota, Komunia. Kościół to ciało Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał i który w tym ciele tworzy wspólnotę wierzących. Głową tego ciała jest właśnie Jezus Chrystus.
W jedności tego ciała istnieje różnorodność jego członków i funkcji. Wszystkie członki są złączone jedne z drugimi, a szczególnie mocno z ludźmi, którzy cierpią.
Ks. Adam wracając do tematu lustra powiedział, że jedynym ludem, który przegląda się w lustrze jest Kościół. Kościół, którego zwierciadłem jest Chrystus. Chrystus żyje w kościele i z kościołem. Wszelkie dyskusje, tworzenie prawa, obowiązki, normy, czy struktury muszą być poprzedzone spojrzeniem w to zwierciadło ,którym jest Chrystus. Tylko takie spojrzenie na kościół, spowoduje, że nie będzie żadnego problemu z prawem w kościele.
Takim spojrzeniem w zwierciadło i optyką jest Synod. Jest on spojrzeniem na siebie, na wspólnotę i wyciągnięciem z tego spojrzenia konkretnych wniosków oraz podjęciem stosownych decyzji.

Ksiądz Adam zakończył swoją wypowiedz zachętą, abyśmy nie bali się patrzeć w to lustro i starali się w nim znaleźć obraz Chrystusa.

Posłuchaj ks. Adama Pawlaszczyka:

Na zakończenie części konferencyjnej wystąpił ks. Grzegorz Strzelczyk - Sekretarz Synodu, który ponownie podkreślił, że Kościół to ciało Chrystusa i chociaż wierzący posiadają już dary Ducha Świętego to, według Niego, nie są one jeszcze Królestwem Bożym.
Kościół to nadal wspólnota grzeszników. Mimo tego, wierzący nie powinni godzić się z tym stanem, a raczej tym bardziej wykazywać szczególną troskę o Kościół. Nie mogą jednak tej troski zaczynać od rozwiązywania wielkich powszechnych spraw, tylko raczej zatroszczyć się o to, co jest najbliżej, czyli o swoje małe wspólnoty - parafię, sąsiadów.

Posłuchaj ks. Grzegorza Strzelczyka:

Aby mieć prawo troszczyć się o swoje wspólnoty parafialne należy najpierw zadbać o swoje własne relacje z Chrystusem, o własną wiarę.
I tym przede wszystkim powinny zajmować się zespoły synodalne. Bo Synod ma przygotować Kościół jak ma reagować na zmiany, które zachodzą, jak ma się zmienić sam Kościół. Co trzeba zachować, bo jest dobre, a co trzeba wzmocnić, bo jest słabe. Po prostu Kościół, czyli wszyscy należący do niego mają przestać milczeć.

Po części konferencyjnej w wypełnionej katedrze wiernymi, w asyście licznej grupy kapłanów i biskupów, pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Wiktora Skworca odprawiona została uroczysta odpustowa msza św. z okazji Uroczystości Chrystusa Króla.

Posłuchaj homilii ks. Wiktora Skworca:

Uroczystość ta połączona została z rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana, który zginął śmiercią męczeńską w czasie II wojny światowej.

Zachęcamy również do wysłuchania fragmentu audycji "Rozmowy o Synodzie" w Radiu eM - wypowiedzi uczestników dnia skupienia:

Maria Szweda

Ps. Filmy, nagrania i zdjęcia pochodzą ze strony Synody Archidiecezji Katowickiej www.synodkatowice.pl.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7
Telefon Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailarchidiecezja.katowice.pl
Jesteś tutaj: Home Newsy Synodalny Dzień Skupienia