Roczne sprawozdania

SŁUŻBA LITURGICZNA OŁTARZA

Sprawozdanie z działalności grupy animatorów i ministrantów w roku szkolnym 2013/14

Nasza grupa liczy około 25 ministrantów. Opiekunem tej grupy jest ks. Tomasz Żołna, który prowadzi nasze cotygodniowe spotkania, które odbywają się w soboty o godzinie 9: 00 (chyba, że jest obchód chorych - w takim razie zbiórka jest o 11: 00) - natomiast po zbiórce animatorzy prowadzą w grupach wiekowych spotkania formacyjne.
Każdy ministrant zobowiązuje się do służby na dwóch Mszach świętych w tygodniu oraz jednej w niedziele.
 
Poza naszym opiekunem, mamy aż 6-ciu animatorów (trzech z nich niedawno przyjęto do grona), animatorzy reprezentują i służą pomocą innym ministrantom. Rozpoznać ich można po pasach w kolorach liturgicznych, które ubieraj na alby i po krzyżu, który widnieje na piersi.

Najmłodsza grupa to chłopcy ze szkoły podstawowej. To ci, którzy w czasie liturgii ubierają się w stroje zgodnie z kolorem liturgicznym dnia.

Ministranci z gimnazjum to grupa starsza odznaczająca się tym, że oprócz białej komży nosi w czasie celebracji czarne sutanki.

Najstarszą grupę stanowią ministranci ze szkół średnich. Oni ubierają się w białe alby.

Dwa razy w roku ministranci wraz z rodzicami zbierają się na Mszy św. w ich intencji, aby ksiądz opiekun mógł podziękować ministrantom za służbę i rodzicom za pomoc w duszpasterskiej pracy.

A teraz dane statystyczne:
- Do naszego grona doszło w tym roku szkolnym 4 ministrantów, natomiast 2 odeszło.
- W czerwcu 3 kandydatów na animatora zostało pełnoprawnymi animatorami.
- Oprócz tego 2 ministrantów uczestniczyło w kursie lektorskim, po którym zostali lektorami.

Nasza grupa ministrantów nie jest duża, ale z pewnością staramy się uczestniczyć w powierzonych nam mszach. Świetnie się dogadujemy i przyjmiemy każdego kandydata z otwartymi rękoma.


RUCH ŚWIATŁO ŻYCIE - DOMOWY KOŚCIÓŁ


Sprawozdanie z działalności Domowego Kościoła w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maksymiliana Kolbego w roku formacji 2013/14

Domowy Kościół zwany także Oazą Rodzin stawia sobie, jako podstawowy cel wychowanie do dojrzałej wiary osób połączonych sakramentem małżeństwa.  Służą temu tak zwane zobowiązania. Jest ich siedem:
1.    Regularna lektura Pisma świętego
2.    Codzienna modlitwa osobista
3.    Codzienna modlitwa małżonków
4.    Codzienna modlitwa całej rodziny
5.    Comiesięczny dialog małżeński
6.    Tzw. Reguła życia, czyli pewna droga pracy nad sobą
7.    Letnie rekolekcje formacyjne

Realizacja zobowiązań jest świetnym sposobem dążenia do osobistej świętości i pogłębienia duchowości małżeńskiej. To właśnie w tym mijającym roku staraliśmy się wykonać. Spotykaliśmy się, co miesiąc, aby podzielić się Słowem Bożym, swoimi radościami i smutkami oraz postępami i porażkami w realizacji naszych zobowiązań a także żeby przybliżyć sobie kolejne tematy ważne w życiu chrześcijańskim. W tym roku było to siedem Drogowskazów Nowego Człowieka, które są wspólną dla wszystkich gałęzi Oazy ścieżką rozwoju.

Naszym opiekunem po księdzu Czesławie został ksiądz Krzysztof Gembara. Szczególna inicjatywa Ducha Świętego, którą podjęliśmy w grudniu wraz z osobami spoza Domowego Kościoła są wieczory uwielbienia. Diakonia modlitwy z parafii na Bończyku była dla nas wzorem i wdrażała nas w podstawy takiej formy uwielbieni, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Wieczory uwielbienia mają miejsce w każdą drugą sobotę miesiąca. Raz w tygodniu spotykamy się w małym gronie, która ma nas otwierać na działanie Ducha Świętego i uzdalniać do posługi prowadzenia modlitwy.

W maju pięć małżeństw wzięło udział w rekolekcjach weekendowych w Wiśle, których temat brzmiał: „Narodzić się na nowo przez Słowo Boże i modlitwę”. Było to dla nas ważne przeżycie, zwłaszcza spotkanie ze wspólnotą Ogień Boży.

Do końca tego roku na naszej drodze formacyjnej wytrwało 7 małżeństw, w związku z tym zdecydowaliśmy się ponownie utworzyć jeden wspólny, silniejszy krąg. Mam nadzieję, że ułatwi nam to sprawne działanie w parafii.


GRUPA MODLITEWNA OJCA PIO

Jesteśmy najmłodszą grupą parafialną. Grupa istnieje od kwietnia 2013 r. Oficjalnie została zatwierdzona przez abp. W. Skworca w październiku 2013 r , w lutym 2014r  zostaliśmy zarejestrowani w Międzynarodowym rejestrze Grup o. Pio w San Giovanni Rotondo.
Na dzień dzisiejszy zapisanych jest 21 członków z tych 15-17 osób uczestniczy regularnie w comiesięcznych spotkaniach w klubie „u Plebana”.
Spotykamy się w każdą ostatnią środę miesiąca na Eucharystii o godz 18.  Po Mszy św  jest nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem do św. O. Pio, a następnie spotkanie formacyjne w klubie „u Plebana.”  W trakcie spotkania rozważane jest Słowo Boże ( Pismo św) w nawiązaniu do życia naszego Patrona św o. Pio. Spotkanie kończy się modlitwą. Msza św sprawowana jest w intencjach członków , kapłanów naszej parafii  i wszystkich czcicieli o. Pio.
W okresie świątecznym ( Boże Narodzenie, Wielkanoc) spotykamy się przy wspólnym stole jako wielka rodzina dzieląc się opłatkiem czy jajkiem dziękujemy Bogu za wszystko.
Staramy się brać czynny udział w życiu parafii , niektórzy z członków grupy udzielają się charytatywnie w szpitalach, hospicjum czy w szkole udzielając pomocy bliźnim.
 Przez  rok  odkąd  istnieje  grupa uczestniczyliśmy we wrześniu 2013r w  pielgrzymce do Górki Przeprośnej, oraz w dniu skupienia który odbył się w lutym w Olzie – tam wybraliśmy myśl o. Pio która  jest myślą przewodnią naszej grupy : „Módl i nie martw się o jutro. Czyń dobro już dziś .”  
W maju br. odbyło się ogólnopolskie czuwanie z o. Pio w Krakowie Łagiewnikach. Niestety nikt z grupy w tym okresie nie mógł pojechać , ale dzięki możliwości transmisji w internecie wielu z członków uczestniczyło duchowo w tym czuwaniu.

Plany na najbliższy rok:

W 27 września 2014 r organizujemy pielgrzymkę do Górki Przeprośnej na którą serdecznie zapraszamy. Planujemy również pielgrzymki do miejsc związanych z o. Pio i innych sanktuariów w Polsce.

Serdecznie wszystkich zapraszamy do grupy o. Pio , na Msze Święte, nabożeństwa oraz na wszelkie pielgrzymki.

Bóg zapłać.

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7a
Telefon Telefon dyżurny: 601 142 880
Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailkatowicka.pl
Jesteś tutaj: Home WSPÓLNOTY PARAFIALNE Roczne Sprawozdania