Mądry - Maria Szweda 2019r.

 

 

 

 

 

Mądry, mądrala, mądrość, autorytet, czyli co?

Ludzie mówią „mądry”….. bo wykształcony, ma stanowisko, władzę, pieniądze, stale wypowiada się publicznie, chodzi modnie ubrany, dba o swój wygląd, sylwetkę. Wszędzie go pełno, jest głośny, osądza innych. Jest guru, celebrytą. Jest opiniotwórczy, pisze na Twitterze, Facebooku, blogu. Taki światowy. Ludzie powtarzają Jego opinie, podobnie się ubierają, naśladują w zachowaniu.

Taki „ktoś” zwykle mieszka gdzieś daleko, a Jego zwolennicy nie wiedzą, kim tak naprawdę jest, poza tym, co on sam o sobie przekaże w mediach.

 Może to jest po prostu taki mądrala, który się mądrzy, czyli mędrkuje, pokazując tylko „błyszczące świecidełka”, czyli takie lepy na muchy, na które łatwo się można nabrać. 

Nie ma to nic wspólnego z mądrością, która według definicji („Słownik współczesnego języka polskiego”) powinna być „wiedzą połączoną z inteligencją, polegającą na rozumieniu otaczającego świata, występujących w nim zjawisk, rzeczy, i zależności między nimi; reprezentująca rozum, rozsądek i doświadczenie”.

Skoro taki mądrala nie powinien być wzorcem do naśladowania, to gdzie należy szukać prawdziwych mądrych.

Trudna sprawa. Bo prawdziwa mądrość nie jest głośna, ani krzykliwa, jest skromna, a nie pyszałkowata. Nie wymaga dowodów na to, że jest prawdziwa, bo sama jest prawdą.

Trudna sprawa, bo od lat wiele się czyni, aby prawdziwą mądrość zastąpić „niby mądrymi”, „niby myślącymi” za nas, „niby robiącymi” za nas, dla nas, itd.

Jakby ci „niby” istnieli tylko dla nas i o zgroza za nas.

Czy jest na to nasza zgoda? Jeśli nie, to powinno nas to mocno niepokoić. Bo tak po trochu, powoli, zawłaszcza się kolejnymi obszarami naszego mózgu i naszej wolności.

Trzeba się zastanowić, czy jeszcze my mamy coś do powiedzenia, czy jeszcze jesteśmy wolni i decyzyjni? A może daliśmy się zapędzić w kozi róg i zgubiliśmy nasz rozum, rozsądek i doświadczenie życiowe?

A może już boimy się wyrażać własne, inne zdanie, jeśli ono nie jest zbieżne z opinią naszego guru czy innych mądrali, bo wtedy narażamy się jakiejś grupie, mającej inne zdanie niż nasze, na złośliwy hejt, a tego byśmy nie chcieli i tego się boimy.  Może już jesteśmy trybikiem w machinie poprawności medialnej jakiejś społeczności kulturowej, czy politycznej.

Może jeszcze nie jest za późno na znalezienie prawdziwej mądrości, która da nam radę, poprowadzi, ale też zostawi nam wolę i decyzję, nie przejmie za nas działania i nas nie zniewoli.

Tylko prawdziwa mądrość ma argumenty, wiedzę, doświadczenie i co najważniejsze ma autorytet. Niestety, współczesny autorytet został mocno osłabiony i podważony. Nie da się jednak budować przyszłości bez wzorców i autorytetów.

Więc trzeba się wziąć do roboty. Odnajdować w środowiskach lokalnych i regionalnych ludzi mądrych, doświadczonych, z autorytetem. Żyjących współcześnie i zapisanych na kartkach historii, którzy swoim życiem, postawą i zachowaniem mogą stanowić wzór dla współczesnego człowieka zwłaszcza młodego, wchodzącego w świat ludzi dorosłych. Z łatwością ich znajdziemy na naszej śląskiej ziemi.

 Każdy ma swoją przeszłość, teraźniejszość i tworzy swoją przyszłość. Ale trudno jest budować przyszłość, jeśli nie ma podwalin z przeszłości; historii, mądrości i autorytetów.  Dlatego tak ważny jest powrót do prawdziwej mądrości i autorytetów.

Niedawno przeżywaliśmy nasze największe święto WIELKANOC.  

Zdecydujmy się też zmartwychwstać i podążać za prawdziwą mądrością oraz autorytetami.

Miejmy nadzieję, że szkoła, która została znowu otwarta, będzie przekazywała wartości, które nadają życiu sens i kierunek. Zaś wychowanie dzieci i młodzieży będzie wspólnym zadaniem rodziców, nauczycieli, mediów i całego dorosłego i odpowiedzialnego społeczeństwa.

 Maria Szweda

     

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7
Telefon Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailarchidiecezja.katowice.pl
Jesteś tutaj: Home Newsy Mądry - Maria Szweda 2019r.